Oscarowy wieczór

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
25 zł

Z soundtracków największych kinowych tytułów oraz światowych playlist przebojów nie mogło wyniknąć nic innego jak Oscarowy wieczór. 7 sierpnia przeniesiemy Państwa do zwariowanego Hollywood, gdzie zagrają akordeony zespołu Face2Face.

Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021

Wystąpi:
Face 2 Face w składzie:
Paweł Janas - akordeon/melodyka
Bartosz Kołsut - akordeon/bandoneon

W programie:
A. Vivaldi - Zima z cyklu Cztery pory roku
Medley muzyki filmowej - Jurassic Park, Matrix, Batman, Star Wars
E. Morricone - Cinema Paradiso
J. Williams - Harry Potter
Sting - Englishman in New York
A. Piazzolla - Libertango 
S. Wonder - Isn’t she lovely 
J.S. Bach / AC/DC – Thunderstruck

 

Antonio Vivaldi (1678-1741) był mistrzem programowej ilustracyjności. Potrafił w muzyce odzwierciedlić wszystko: zjawiska przyrody, nastroje, emocje, czego dowodem jest m.in. cykl słynnych koncertów Cztery pory roku. Programowość nie była popularna w epoce klasycyzmu, uwolniona od dosłowności powróciła w romantyzmie. W XX wieku muzyka ilustracyjna zyskała inne oblicze, sprzężona z obrazem filmowym stanowiła jego dopełnienie. Któż nie zna słynnych hitów z takich oscarowych arcydzieł jak Jurassic Park Stevena Spielberga oraz Star Wars George’a Lucasa z muzyką Johna Williamsa (ur. 1932), Matrix braci Wachowskich z muzyką Dona Davisa czy Batman Tima Burtona ze ścieżką dźwiękową Danny’ego Elfamana i Prince’a? Znamy je doskonale, zaczęły bowiem wieść niezależny żywot względem macierzystych obrazów filmowych.   
Williams jest również kompozytorem muzyki do filmów o Harrym Potterze wg książek J.K. Rowling. Soundtrack z obrazu Harry Potter i Kamień Filozoficzny uzyskał w Polsce status złotej płyty. Nagrodę Oscara zdobył również film Cinema Paradiso Giuseppe Tornatore z muzyką nieodżałowanego Ennio Morricone (1928-2020). 
Podczas oscarowego wieczoru zabrzmią także arcydzieła piosenki. Sting (ur. 1951) niczego nie musi już udowadniać.  Dlatego od lat zajmuje się w muzyce tylko tym, co go interesuje. A interesuje go spotkanie, dla którego idealną przestrzeń stanowi muzyka. Mały cud ‒ piosenka Englishman in New York pochodzi z drugiego studyjnego albumu Stinga Nothing Like the Sun. Na saksofonie sopranowym zagrał w niej Branford Marsalis, na bębnach Manu Katché, a na perkusji Mino Cinélu. Cóż za spotkanie! Stevi Wonder (ur. 1950) napisał piosenkę Isn’t she lovely w 1976 roku gdy powitał na świecie swoją córkę – Aishę.  Inspirowany muzyką Johanna Sebastiana Bacha Thunderstruck – singel australijskiej grupy rockowej AC/DC pochodzi z albumu The Razor’s Edge. Tym razem muzyka stała się inspiracją dla obrazu. W 2004 roku powstał film opowiadający historię pięciu fanów AC/DC. Libertango Astora Piazzolli (1921-1992) w wykonaniu Grace Jones znalazło się w filmie Romana Polańskiego Frantic z jazzowo-rockową muzyką … Ennio Morricone. Oscarowy wieczór czas zacząć. 

dr Aneta Derkowska


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Koncert bez przerwy.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.